جمعه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۷
  موزه آواها و نواها (خانه منطقی‌نژاد)   گالری تصاویرمنزل منطقی نژاد مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان احمدی ـ کوچه پشت مسجد نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۲ با شمارهٔ ثبت ۱۴۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سرای مرصّع و پرنقش و نگار«منطقی نژاد».

از خانوادهء بازرگانان اصیل شیرازی،در کوچهای باریک و سنگ فرش،پوشیده از دیوارهای کاهگلی و درهای کلوندار خاطره انگیز،کوچهای که هر گوشه اش صحنه یک فیلم تاریخی مربوط به اواخر عهد قاجار میتواند باشد و تنها قامت افروخته چند تیر چوبی برای سیم های برق و تلفن، یادآور زمان حاضر است.در انتهای چنین کوچه ای، دری به خانه ای باز میشود که مجموعه ای نفیس از هنرهای قدیم ایرانی در شیراز اواخر قاجار است: منزل«منطقی نژاد».

این منزل در عیان نشین شیراز قدیم ، در مجاورت بازار و حرم شریف سید میر احمد شاهچراغ علیه السلام،مقدس ترین بقعه مذهبی استان فارس قرار دارد.


ساختمان این موزه از نظر تاریخی و هنری نیز از ارزش بالایی برخوردار است. ستون های چوبی، طاق ها و سرستون های مقرنس کاری شده، اتاق آیینه کاری، تزیینات آیینه، نقاشی های گل و بوته، نقوش اسلیمی، نقاشی های زیبا و نفیس، دریچه های مشبک چوبی، گچبری، درهای چوبی منبت و معرق کاری شده از هنرهایی است که در این دوره به چشم می خورد.

استان: فارس

شهر: شیراز

نشانی: شیراز - خیابان 9 دی - موزه آواها و نواها

تلفن:07132230993صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت