جمعه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۷
  سید محمد باقر شیرازی   گالری تصاویر

زندگی نامه سید محمدباقر موسوی شیرازی


سید محمدباقر موسوی شیرازی (۴ آذر ۱۳۱۰- ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳) از مراجع تقلید شیعه بود.سید عبدالله شیرازی از مراجع تقلید، پدر وی بود.

خاندان

نیای وی، آیت‌الله سید محمدعلی از فعالان مشروطیت در تهران و از حامیان شیخ فضل الله نوری بود که پس از قتل شیخ فضل الله به شیراز آمد. جدش آیت‌الله سید محمدطاهر (درگذشته ۱۳۴۵ق/ ۱۳۰۴ش) نیز در مبارزات علیه نفوذ انگلیس در ایران (بخصوص جنوب) نقش داشت پدرش نیز سید عبدالله شیرازی بود که به سبب مبارزات خود علیه انگلیس دولت انگلیس توسط مامور خود ساکس او و پدرش (سید عبدالله) را ۶ ماه به سیوند تبعید کرد.[۱] یکی از برادران مرحوم آیت‌الله سید محمد باقر شیرازی را می‌توان حجت‌الاسلام و المسلمین آقای سید محمد جواد شیرازی را نام برد.

 
تحصیل

در سال ۱۳۰۷ جهت فراگیری علوم دینی به نجف رفت و در سال ۱۳۱۷ به شیراز بازگشت و در حوزه علمیه آنجا مشغول ادامه تحصیل خود شد.

سید محمدباقر پس از گذراندن دوره‌های مقدماتی و سطوح مختلف علوم دینی، به درجه اجتهاد رسید.

 
مخالفت با همایش بایزید و انتقاد از تضعیف اسلام

وی بدنبال در هماهنگی با مخالفت عده‌ای از علماء با همایش تجلیل از بایزید بسطامی، ضمن مخالفت انعقاد چنین همایشی و بیان انتقاداتی از شرایط جامعه اسلامی مبنی بر فاصله گرفتن از اسلام، همچنین انتساب بیت شعری
 ««فارغ از خود شدم و کوس انالحق بزدم / همچو منصور خریدار سر دار شدم»
را -بعلت انتقاد وی از جریان عرفان و حلاج- به سید روح‌الله خمینی باطل دانست.


 
درگذشت

آیت الله شیرازی از چندی پیش در پی عارضه شکستگی کتف و عوارض داخلی باقی‌مانده ناشی از شکنجه‌های زندان رژیم بعث عراق در بیمارستان امام رضا (ع) تهران بستری شده بود سرانجام در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

 

 

 


صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت