سه شنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۷
  آستان مقدس حضرت سيد مير محمد   گالری تصاویر

حضرت سيد امير محمد بن موسي علیه السلام

حضرت سيد امير محمد فرزند گرامي حضرت موسي بن جعفر با برادرش حضرت احمد بن موسي(علیهما السلام) از يك مادرند. آن حضرت قائم الليل صائم النهار اهل فضل و صلاح و تقوي بود. در زمان خلافت مأمون عباسي به همراه برادرشان و شيعيان و نزديكان اهل بيت به قصد ديدار برادرشان حضرت رضا(علیه السلام) از مدينه به سمت طوس حركت مي كنند و در جنگ سختي كه بين اهل بيت و يارانشان با سپاه قتلغ حاكم فارس در گرفت از بني هاشم عده اي شهيد و عده اي هم موفق مي شوند در شهر مخفي شوند. حضرت سيد مير محمد نيز در اين وقايع مخفي شدند. رحلت ايشان مشخص نيست كه به مرگ طبيعي بوده است يا به شهادت رسيده اند. آنچه مسلم است ايشان در خفا به كتابت قرآن كريم مشغول بوده است و از همين راه بندگان زيادي را آزاد فرمودند. چنانكه گويي از كثرت عبادت به «محمد عابد» مشهور گرديدند.

 

شيخ مفيد در ارشاد مي فرمايد: محمد فرزند موسی الکاظم(علیهما السلام) بزرگوار و صاحب شخصیت، بخشش، خیر و نیکی می بود. خبر داده است مرا، ابومحمد، حسن، فرزند محمد، فرزند یحیی، او گفت: بیان کرده است برایم جدم بر اینکه(هاشمیه) کنیز(رقیه) دختر موسی بن جعفر(علیهما السلام) و (خواهر محمد بن موسی) گفته است: محمد فرزند موسي(علیهما السلام) دائم الوضو مي بود، و اكثر اوقات را به نماز مي گذرانيد، اكثر ساعات شب او در اقامه نماز بسر مي برد، زيــرا پيوسته صداي ريزش آب وضو كه به صورت مي ريخت شنيده مــي شد، مقداری از شب را به نماز اشتغال داشت، پس ساعتی ساکت و آرام شده باز می خواست و صدای ریختن آب جهت تجدید وضو بگوشش می رسید و به نماز می ایستاد و این جریان همچنان تا صبح ادامه داشت، و چون آن حضرت را ملاقات می کردم بلافاصله بیادم می آمد قول خدای تعالی را که می فرماید:« صاحبان تقوی را عادت چنین است که کمی از شب را خوابیده، بعد از آن به عبادت و بندگی پروردگار خود می پردازند».

در کتاب آثار العجم ص 448 در شرح حال آنحضرت می فرمایند:

بقعه مطهره سید امیر محمد مضعج آن حضرت است. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر(علیهما السلام) با برادرش حضرت شاهچراغ(علیه السلام) از یک مادرند،‌ و آن حضرت از اهل فضل و صلاح و تقوی بوده،‌ قائم الیل صائم النهار، در عهد خلفا شیراز آمده و در آنجا منزوی شده است. گویند از حق الکتابه کلام الله مجید بسیاری از بندگان آزاد فرموده، در اینکه آن حضرت را شهید کرده اند یا وفات یافته اقوال مختلف نوشته اند، به هر حال بقعه منوره اش مطاف و زیارتگاه و محل فیض است، بسیاری از سادات و اخیار و صلحاء و ابرار در جوارش مدفونند.

بقعه مطهره:

حدود سنه 725 ه.ق ميرزا عنايت الله دستغيب رضوان الله عليه نوري را در خانه خويش مشاهده مي كند و بعد از جستجو به لوح قبري بر مي خورد و مشخص مي شود كه جسد مطهر حضرت سيد مير محمد در اين خانه مدفون است. ميرزا عنايت الله دستغيب باني اين بارگاه مي شود و چندين خانه از اطراف آن را خريده و آن را توسعه مي دهد و بعد هم مقداري املاك بر آن وقف مي نمايد.

 

مقبره اين حضرت زيارت گاهي پر بركت و عالي مرتبه دارد كه محل وثوق و اعتماد مردم جهت نيايش بدرگاه پروردگار مي باشد. مهتران نیکوکار و راستکاران پرهیزگار آنجا سکونت می گزینند و بر مرقد مبارکش پیمان می بندند و رجال الغیب برای نزدیکی به خداوند متعال بر آن تربت شریف حضور می یابند.

www.shirazportal.ir


صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت