دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
  سید ابوالوفا   گالری تصاویر

سید ابوالوفا شیرازی که معروف به امامزاده سید ابوالوفا می باشد از نوادگان امام حسن مجتبی(علیه السلام) است. در کتاب مناهل الضرب آورده است: سید ابوالوفا احمد از اعیان سادات فارس بوده، و به ناحیه سبذان وارد شده و در آنجا فرزندانی به وجود آورده و از مشایخ طریقه بوده و طائفه و فائیه به او منسوبند و نسب وی را چنین ذکر نموده اند: سید ابوالوفا اجمد بن سلیمان بن حسن بن داوود بن موسی ثانی ابن عبداله الشیخ الصالح ابن موسی الجون ابن عبداله محض بن حسن المثنی ابن امام حسن مجتبی علیه السلام، که با هشت واسطه به امام حسن مجتبی(علیه السلام) منتهی می شود، که حدود نیمه قرن چهارم هجری می زیسته است.

با توجه به اینکه سید ابوالوفا شیرازی مدفون در بقعه مورد نظر در عصر شاه داعی الی الله و شاه نعمت الله ولی (قرن نهم هجری) ذکر شده باید غیر از ابوالوفا احمد مذکور باشد چه اینکه نسبت ابوالوفا احمد با هشت واسطه به امام حسن مجتبی علیه السلام می رسد که حدود نیمه قرن چهارم هجری زندگی می کرده و حدود چهار قرن با هم فاصله داشته اند. بنابراین این شخصیت مدفون در بقعه غیر از ابوالوفا احمد است، که شجره و نسب وی فعلا در دسترس نمی باشد.

بقعه سيد اوالوفا در چهارراه پانزده خرداد اول خيابان نادر واقع شده است و شيرازي ها اعتقادي وافر به مرقد اين بزرگوار دارند.

از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام) اما به گفته مردم محل ایشان از نوادگان امام سجاد (علیه السلام) می باشند..

اطلاعات فیزیکی :

بقعه این امامزاده در بخش مرکزی شیراز خیابان انقلاب اسلامی چهار راه پارامونت (15 خرداد) نبش کوچه 13 واقع شده است.
این بقعه با کمک های مردمی و اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس در سال 1383 بازسازی شده است.
بر بالای ورودی کاشی کاری دیده می شود که بر روی آن نام امامزاده و همچنین نام معمار و سال بازسازی آن را ذکر شده است.
گنبدی نسبتا بزرگ به نیز بر بالای ساختمان ساخته شده است و ضریح در وسط حرم قرار دارد. ابعاد ضریح حدودا 2 در 1/5 متر و سازه ای مشبک می باشد.
بنای ساختمان پیشین حرم به صورت اتاقی بوده و در پشت آن هم حیاط و سالن داشته است، حرم را تخریب و ساختمانی جدید و مهندسی ساز طبق نقشه اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس بنا نهادند.
از نویسندگان و پژوهشگران ایرانی، فرصت شیرازی در سال 1311هـ.ق می نویسد: بقعه سیدابوالوفاء شیرازی در سمت شمال غربی شیراز، خارج از شهر به مسافت یک میدان است بقعه کوچکی دارد و اطرافش قبرستان است.
آقای حسن امداد می نویسد: آرامگاه سیدابوالوفاء شیرازی در سمت شمال غربی شیراز کنار خیابان نادر، نبش فلکه خاتون لطفعلی خان زند، واقع شده و در اطراف آن سابقاً قبرستان بوده ولی فعلاً آن قبرستان تبدیل به خانه و خیابان شده است.
آقای رحمت الله مهراز می نویسد: سیدابوالوفاء که از عرفانی سلیم النفس است و مزارش در نزدیکی پمپ بنزین، خیابان نادر قرار دارد از مریدان اوست.
محل دفن میرزا عبدالله پسر میرزا محمود حکیم نیز در همین مکان می باشد. وی نوه وصال شیرازی بود. ریاضیات و ادبیات را از عمویش میرزا وقار، علم طب را از پدرش و حاج میرزا حسن فسائی و دبیری و شاعری را از میرزا داوری فرا گرفت. نسخ و خفی نویس را از دیگر عمویش میرزا توحید آموخت. وی در سال ۱۳۲۵ق به هندوستان رفت و پس از یک سال اقامت در بمبئی به شیراز بازگشت و به طبابت مشغول شد. او نخست ریاست انجمن حفظ‌ الصحه و بعد ریاست اداره ی معارف فارس را عهده‌دار بود. رحمت به حسن خُلق و مدارا با خَلق و مراعات حال تهیدستان معروف بود. در شیراز وفات یافت و او را در نزدیکی بقعه شیخ‌ابوالوفا، که از عرفای متقدم است دفن کردند. از آثار وی: "زینه النساجد، ادعیه المنتخب".

شیراز پورتال : پورتال جامع اطلاع رسانی شهر شیراز برای دریافت فایل اصلی از قسمت تماس با ما اعلام نمائید.
امامزاده سید ابوالوفا برای دانلود اینجا کلیک نمائید
صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت