جمعه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۷
  نقش پیروزی   گالری تصاویر

نقش پیروزی

نقش برجسته پیروزی اردشیر بر اردوان

در فاصله دو کیلومتری نقش برجسته تنگاب و در همان سمت کوه ، نقشی بر کوه حکاکی شده است که به نقش برجسته جنگ تن به تن و یا دف و چنگ مشهور است و از سده سوم میلادی به یادگار مانده است .

نقش پیروزی که اولین و بزرگترین نقش برجسته س ایران است ، یکی از نقش برجسته های مربوط به دوره ی ساسانیان می باشد که در آن پیروزی اردشیر بر اردوان پنجم حجاری گردیده است .

این اثر در شهرستان فیروز آباد و پیرامون رودخانه ی فیروز آباد و بر فراز صخره ای قرار گرفته است .

این نقش بر جسته که بزرگترین و از نظر تاریخی مهم ترین نقش برجسته دوره ساسانی است در ساحل غربی رودخانه ای کوهستانی به نام تنگاب ،تقریبا در ارتفاع بالایی از دامنه صخره در 3 کیلومتری جاده فیروز آباد به شیراز،قرار دارد.

در نقش برجسته پیروزی ،تصاویری از نبرد تن به تن اردشیر بابکان با اردوان پنجم که اردشیر با نیزه بلند ،آخرین پادشاه اشکانی را به زیر افکنده و پیکار شاهپور یکم ريالجانشین اردشیر ،با دربندان وزیر بزرگ اردوان را نشان می دهد.

این در حالی است که در صحنه سوم از این نگاره هم یکی از سرداران اردشیر (نگاره ششم از سمت راست) با یک دست ،گردن حریف را در چنگ می فشارد و با دست دیگر کمر همتای خود را گرفته و تلاش دارد که او را از زمین بلند کرده و بر زمین بکوبد ... که نمونه یی از این نگاره در نقش رستم حجازی شده است .

اولین پادشاهان ساسانی برای بزرگداشت رویدادهای مهمی مثل دیهیم بخشی یا پیروزی اساسی بر دشمن ، نقش برجسته های بزرگی روی صخره ایجاد می کردند .

این پیکره ها معمولا به اندازه طبیعی و گاهی بزرگتر بود و معمولا در کنار شهر مورد علاقه پادشاه یا نزدیک آب ،رودخانه ،چشمه یا استخر ایجاد می شد.

این نقش برجسته ها نشانه جالبی از تغییر سبکها و شیوه ها و بازتابی از اشتغالات ذهنی پادشاهان است . این نقش برجسته ها علاوه بر اهمیت تاریخی ، اطلاعاتی راجع به لباس ، جواهرات ، شیوه های آرایش مو ، و آنها که نماینگر صحنه های مبارزه اند اطلاعاتی درباره زره و جنگ افزارها در اختیار می گذارند.


شیراز پورتال : پورتال جامع اطلاع رسانی شهر شیراز برای دریافت فایل اصلی از قسمت تماس با ما اعلام نمائید.
نقش پیروزی برای دانلود اینجا کلیک نمائید
صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت