دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
  چاه مرتاض علی   گالری تصاویر

چاه مرتاض علی

بنايي كه در يكي از ارتفاعات شمالي شهر شيراز ، نزديك به دروازه ورودي ) دروازه قران) قرار دارد ، مشهور است به چاه مرتاض علی (يا شايد مرتضي علي (و می گویند محل عبادت زاهدي به نام مرتاض علی شاه  بوده  و اكنون نيز اگر کسي چهل شب جمعه یا شنبه در ان چله نشینی کند و عبادت کند جاجتش براورده می شود .

ساختمان بنا از سنگ و گچ ساخته شده و ايوانها با طاقهاي هلالي  كوتاهي به ورودي دخمه  ختم مي شوند. تنها تاريخي كه مي توان در اين بنا مشاهده كرد در كتيبه درج شده بالاي ورودي دخمه و ۱۲۵۳ هجري قمري است كه احتمالا مربوط به كتيبه بالاي ورودي دخمه مي شود و طاقها و ايوانهاي روبنا بعدا ساخته شده است . این که این گودال چگونه به وجود امده است جای تحقیق دارد و احتمالا غار یا چاه طبیعی بوده است.

در چندين جاي اين بنا مي توان اثار پريز هاي برق و همچنين لامپ هاي شكسته را ديد ولي در حال حاضر هيچ اثري از روشنايي به خصوص در دالان ورودي ديده نمي شود يا اگر بود هم من نديدم .

 اگر واقعا بنا در سال ۱۲۵۳هجري قمري ساخته شده باشد تا كنون هيچ تغييري در ان صورت داده نشده و تنها تغيير ان كثيف تر شدنش  است . در همه جاي قرنيز هاي تعبيه شده در كنار هلالي ها و ورودي ايوان ها مي توان يادبود هاي نوشته شده توسط هموطنان غيورمان را ديد .

 از نكات جالب اين كه ارتفاع ورودي  ها مانند خيلي از بقاع ديگر كوتاه تر از قد انسان نرمال است و علت هم گويا اين است كه زائرين ،‌كرنش كرده و اداي احترام كنند .

ورودي دخمه به ارتفاع تقريبي 120 سانتي متر ما را مي برد تا عمق تقريبا شش متري . پانزده پله نمور ليز كه هر كدام تقريبا  بیست  سانتي متر ارتفاع دارند را بايد طي كرد . از پله چهارم به بعد تاريكي مطلق است و  بدون شمع يا چراغ نمي توانيد جايي را ببينيد  .

از ورودي دخمه تا پايين را طنابي كشيده اند كه مي توانيد براي محكم كاري انها را بگيريد تا احيانا اگر ليز خورديد مانع سقوط تان شود. در هر دو سمت دالان ورودي دخمه هايي مجزايي وجود دارد كه بزرگترين ان تقريبا سه متر مربع مساحت دارد وخواهم گفت كه مورد استفاده اش چيست .

در انتهاي دالان در عمق سه متري سنگی وجود دارد كه احتمالا سنگ قبر مرتاض علي است و نوشته هايي هم دارد كه به علت تاريكي زياد نتوانستم بخوانم  .البته قول عامه بر اين است كه اين سنگ قدمگاه حضرت علي (ع) است .  در كنار قبر چندين جانماز ، مهر ، زير انداز و تمثال حضرت علي (ع) ديده مي شود


شیراز پورتال : پورتال جامع اطلاع رسانی شهر شیراز برای دریافت فایل اصلی از قسمت تماس با ما اعلام نمائید.
چاه مرتاض علی برای دانلود اینجا کلیک نمائید
صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت