دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
  باغ عفیف آباد   گالری تصاویر


باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن در انتهای خیابان عفیف آباد شیراز واقع گردیده است . مساحت این باغ بالغ بر 127 هزار متر مربع می باشد و مساحت زیر بنای آن برابر با هفده هزار متر مربع است . عمارت کنونی باغ توسط مرحوم میرزا علی محمد خان قوام الملک در سال 1284 هجری قمری بنا گردیده است . این باغ سر انجام به یکی از وارثین قوام به نام عفیفه رسید و بدین نام شهرت یافت .

درب ورودی باغ در شمال ان قرار دارد و روبروی آن حوض بزرگی است . پس از این حوض بزرگ و در امتداد آن عمارت زیبای باغ قرار دارد . این عمارت شامل دو طبقه است که طبقه زیرین همینک موزه نظامی می باشد و در آن انواع سلاحهای ارزشمند تاریخی و قدیمی مانند تفنگ فتح علی شاه ، ناصر الدین شاه ، مظفر الدین شاه قاجار  ريالرضاه شاه و محمدرضا شاه پهلوی و... دیده می شود . در جلوی عمارت نیز ارابه ویژه تشییع جنازه رضا شاه پهلوی و توپ فتح علی شاه قاجار دیده می شود .

در طبقه دوم عمارت یا موزه عبرت تالار و اتاقهای مجللی قرار دارند . در این موزه اشیا و فرشهای گرانبهایی مانند پیانوی شخصی فرح پهلوی که از آن در جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی استفاده می شده قرار دارند . درضلع شمالی و جنوبی تالار میانی دو دریچه با شیشه های ساده ساخته شده که به آنها دریچه های ایمنی می گویند . از دو طرف این دریچه ها هر گونه رفت و آمد به داخل باغ زیر نظر گرفته می شده است . در حالیکه کمتر کسی متوجه کاربرد این دریچه ها می شده است .

پیرامون طبقه دوم عمارت را ایوانی فرا گرفته که در سر تا سر آن ادامه دارد . ورودی اصلی عمارت نیز در شمال آن قرار دارد . چایخانه سنتی و حمام خزینه ای از دیگر قسمتهای دیدنی باغ عفیف آباد می باشند . باغ عفیف آباد هم اکنون در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران است . این باغ زیبا با شماره 913 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .


شیراز پورتال : پورتال جامع اطلاع رسانی شهر شیراز برای دریافت فایل اصلی از قسمت تماس با ما اعلام نمائید.
باغ عفیف آباد برای دانلود اینجا کلیک نمائید
صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت