دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
  باغ نارنجستان قوام   گالری تصاویر

نارنجستان قوام متعلق به خاندان قوام الملک بوده است . عمارت نارنجستان بعنوان دیوانخانه و محل مراجعات رعیت ها و دیگر مردم و همچنین محل تشکیل جلسه های عمومی و نشست های بزرگان و اشراف در زمان قاجاریه مورد استفاده قرار می گرفته است. خاندان قوام الملک از خانواده های مقتدر دوران قاجاریه بوده که چندین قرن سردمدار حکومت نواحی فارس بودند.

عمارت نارنجستان با صنعت آینه کاری ، نقاشی ، کاشیکاری ، گچبری و منبت کاری تزیین شده است و یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه می باشد .
ایوان یا تالار آینه در وسط و اتاقهای در چپ و راست آن به صورت قرینه ساخته شده اند . حتی سنگهای پایین دیوار نیز به صورت قرینه حجاری شده اند . بر سطح این سنگها نقشهایی از شیر، مقبره و سربازان هخامنشی ، مبارزه با هلاهل ( موجود افسانه ای ) بچشم می خورد .

 کف ایوانهای این بنا با قطعات کاشی سفید و آبی به طرز زیبائی مفروش شده است و دیوار ایوانها از نمونه های جالب هنر دوره قاجاریه می باشد که روی آنها گچبریهای زیبائی انجام شده است.


این بنا دو متر از کف حیاط بلند تر است و آجر بعنوان مصالح اصلی بکار برده شده است.سقف بنا با نقاشیهای زیبا با رنگهای گرم و طرحهای متنوع پوشیده شده است .

ابراهیم خان قوام الملک در سال 1345 خورشیدی این بنای با ارزش و زیبا را به دانشگاه شیراز اهدا کرد و امروزه به موزه نارنجستان که وابسته به دانشکده هنر معماری است تبدیل شده و برای بازدید عموم آزاد می باشد.


عمارت زیبای نارنجستان قوام در خیابان لطفعلیخان زند و در محله درب شیخ واقع شده است . ساخت این بنا در سال 1290 هجری قمری هم زمان با حکومت ناصرالدین شاه قاجار شروع و پس از پانزده سال توسط محمدرضا خان قوام الملک به اتمام رسید .

مساحت کل این بنا 3500 متر مربع می باشد و زیر بنای آن 950 متر مربع است و دارای آیینه کاریها ، گچ کاریها ، نقاشی ها و کاشی کاریهای بسیار زیبا و چشمگیری است .

نارنجستان قوام در نزدیکی خانه زینت الملک ،یکی دیگر از بناهای مجموعه قوامی قرار دارد . این دو بنا از طریق یک تونل زیر زمینی بهم متصل بوده اند . در طبقه زیرین عمارت نارنجستان موزه اشیا عتیقه دایر می باشد .


نارنجستان قوام هم اکنون توسط دانشگاه شیراز اداره می شود .


شیراز پورتال : پورتال جامع اطلاع رسانی شهر شیراز برای دریافت فایل اصلی از قسمت تماس با ما اعلام نمائید.
باغ نارنجستان قوام برای دانلود اینجا کلیک نمائید
صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت