دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
 
حکایتی اسفناک درباره دیوار چین
 

حکايتي اسفناک درباره ديوار چين
کمتر کسي است در جهان که نام ديوار چين را نشنيده باشد که بين مغولستان و چين به معني اخص ممتد است. اين ديوار بزرگ بيش از دو هزار سال عمر کرده است و بيش از 6000 کيلومتر طول دارد.
بلندي آن قسمت ديوار که در شمال پکن بناشدن است ??? متر و در نقاط ديگر از ? تا ?? متر است و قطر ديوار ??? تا ??? متر مي باشد و در فواطل برجها دارد.

تصور نکنيد ديوار چين يک ديوار متصل ديوارهاي دراز و کوتاه در هم و برهم است. چون هر دودمان پس از روي کار آمدن ديوارهائي مي ساختند از اين روي ديوار چين شامل ديوارهاي متعدد جدا گانه شده است.


ابتداي ديوار در مشرق شانهاي گوان ،نا نکو ، ين من (در شانسي) و جيايو گوان (در گانسو) است و ساختن ديوار در قرن سوم قبل از ميلاد در عهد امپراطور شي خوانگ تي از سلسله سلاطين چين ( 221 تا 108 قبل از ميلاد) شروع شد و دامنه کار ديوار سازي در طي سلطنت آن دودمان بسيار وسيع گرديد. يک ميليون براي اين کار بسيج شده بودند و چون شرايط کار بسيار سخت بود گروه کثيري از کارگران مي رفتند و برنمي گشتند.


کسانيکه در محل ساختمان مي مردند جسدشان را لاي ديوار مي گذاشتند. اکنون در انتهاي شرقي اين ديوار يعني در شان هاي گوان معبدي وجود دارد که مي گويند براي بانوئي به اسم مون جيان نو ساخته شده است.مون جيان نو دختري بود که با جواني از مردم دهکده خود ازدواج کرده بود. چند روز پس از اردواج شوهر را براي ديوارسازي بردند. چند سالي از رفتن او گذشت و هيچ خبري از او نرسيد.


مون جيان نو که پيوسته نگران سرنوشت شوهر خود بود عاقبت تصميم گرفت شخصا برود و از وي سراغي بگيرد و او را بيابد. روزي عازم محل کار او شد پس از طي مسافت بسيار سرانجام به محل کار شوهر رسيد، ولي شوهر خود را پيدا نکرد. همکارانش به او گفتند خيلي احتمال دارد که شوهرش مرده باشد و جسد او را هم لاي ديوار گذارده باشند.

 

 

مون جيان نو اين خبر را که شنيد بسيار غمگين کرديد و همانجا ماند و روزها و شبها زير آن قسمت ديوار مي نشست و گريه مي کرد. شبي در اثنا گريستن ، آواز مهيبي شنيد سرش را بلند کرد ديد ديوار شکاف برداشته است، در داخل شکاف جسد شوهر خود را تشخيص داد ، آخر لباسي را که شوهرش برتن داشت خوب مي شناخت. مون جيان نو  بيدرنگ خود را روي جسد شوهر خود افکند و ديگر بيرون نيامد.
اکنون اين حکايت اسفناک همچنان در ميان مردم چين برسر زبانهاست و سرزنشي از بيداد و ستم گذشتگان دارد.

منبع:tebyan.net

صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت