دوشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۷
 
نازکترین سد جهان در ایران
 

طاق شاه عباسي پر رکوردترين بناي تاريخي ايران است!

 

کمتر کسي پيدا مي شود که از جاذبه هاي تاريخي يزد شنيده باشد و نام طاق شاه عباسي به گوشش نخورده باشد. بنايي که شايد ديدني ترين اثر تاريخي طبس به شمار بيايد و يکي از جاذبه هاي فراموش نشدني استان يزد که چندين لقب تکرار نشدني را همراه خود دارد.

طاق شاه عباسي پر رکوردترين بناي تاريخي ايران است! سدي با 60متر ارتفاع که نه تنها لقب قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين سد قوسي جهان را با خود يدک مي کشد، بلکه به مدت 550 سال هم به عنوان بلندترين سد در جهان شناخته مي شد. اما سد شاه عباسي يک لقب ديگر هم دارد که هنوز هيچ سدي موفق به تصاحب آن نشده است: نازکترين سد جهان که به خاطر عرض تاج  يک متري اش به اين نام شناخته مي شود.

 

طاق شاه عباسي، ديدني ترين اثر تاريخي طبس به شمار مي آيد

 
براي ديدن طاق شاه عباسي که به سد شاه عباسي هم معروف است، بايد به روستاي 700 ساله خرو و در فاصله ?27? کيلومتري شهر طبس سفر کنيد. جايي در نزديکي چشمه آب گرم مرتضي علي (ع) که قبلا درباره اش مفصل نوشته ايم.

بالاتر از اين چشمه، دره تنگي وجود دارد که در آن طاق شاه عباسي بنا شده است. قدمت اين طاق را به دوره صفويه نسبت مي دهند و معتقدند که سنگ نگاره‌هاي بزکوهي که بر آن حک شده اند، نمادي از درخواست فراواني آب، زايندگي و فراواني نعمت است. عده اي هم اين بزها را نمادي از فرشتگاني مي دانند که براي نگهباني آب، افزايش و فراواني نعمت بر ديواره‌هاي طاق دعا مي کنند.


اگر گذارتان به طبس و روستاي خرو افتاد، بعد از تماشاي اين سد جالب و شگفت انگيز حتما سري هم به چشمه ديدني مرتضي علي بزنيد که برگ هاي جديدي براي غافلگيري شما رو خواهد کرد!

اين چشمه در آن واحد دو بخش سرد و گرم دارد که به موازات يکديگر جريان پيدا مي کنند. به اين معني که يک سمت چشمه سرد و سمت ديگر آن گرم است و شما با قدم زدن در آن مي توانيد يک پاي خود را در آب سرد چشمه فرو کنيد و پاي ديگرتان را در آب گرم آن!

 

براي ديدن طاق شاه عباسي بايد به روستاي خرو در فاصله ?27? کيلومتري شهر طبس سفر کنيد

 

  دليل اين اتفاق آن است که آب گرم چشمه از ديواره سمت راست به داخل رودخانه مي ريزد و همين، اختلاف دمايي را در چشمه ايجاد مي کند که گاهي به 10درجه هم مي رسد! غلظت بيشتر آب گرم و تفاوت ساختاري آن با آب سرد جاري در كف رودخانه باعث مي‌شود که اين آب ها تا مسافت حدود سيصد متري بستر رودخانه هم پيش بروند در حالي که به طور کامل با هم مخلوط نشده اند و در بستر رودخانه قابل تفکيک هستند! به اين ترتيب مي بينيد که در يك طرف رودخانه آب سرد و در طرف ديگر آب گرم جريان دارد.

 

براي رسيدن به آبگرم مرتضي علي بايد از شهر طبس بگذريد و بعد، حدود پنج كيلومتر را با پاي پياده طي کنيد كه بيشتر اين مسير از داخل آب مي گذرد. در طول راه، ديواره‌هاي بلند دره مانندي در دو طرف همراهي تان مي کنند که روي آنها حفره‌هاي کوچک و بزرگ با نظم خاصي قرار گرفته اند. بعضي از اين حفره ها، چشمه هاي جوشان آب هستند که بزرگترين شان به حمام مرتضي علي معروف شده‌ است.

 منبع: yjc.ir

صفحه اصلـی  |  تمـاس با ما  |  درباره مـا
.: تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شیراز پورتال می باشد و استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد :.
طراحی و اجرا وب سایت